Lükse caydırıcı vergi geliyor...

Ekonomik dönüşüm programının ikinci bölümünü açıklandı. Tasarruf ve israfın önlenmesine yönelik tedbirlerin öne çıktığı pakette; lüks ithal ürünlere vergi düzenlemesi ve kentsel rantlardan kamunun da pay alması gibi önlemler var. Açıklamayı yapan Davutoğlu ayrıca, kamu ziyaretlerinde hediye plaket yerine fidan dikimininin özendirileceğini duyurdu.

- Bu haber 231 kez okundu.

Lükse caydırıcı vergi geliyor...
 Başbakan Ahmet Davutoğlu, ikinci grup 8 öncelikli dönüşüm programını açıkladı.

6 Kasım'da ilk bölümü açıklanan programın ikinci bölümü 8 başlık altındaki 425 maddeden oluşuyor.

Hükümetin hazırladığı pakette, üretimde verimliliğin ve tasarrufların artırılması, kamu giderleri ile ve israfın azaltılmasına yönelik bir dizi tedbir yer alıyor.

Beraberindeki bakanlarla basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, konuşmasına yaşanan Ruble krizinin etkilerine değinerek başladı.

"Rusya gibi ülkelerdeki finansal iniş çıkışlar gelişmekte olan tüm ülkeleri etkiliyor" diyen Davutoğlu, bu ve bunun gibi ortaya çıkabilecek muhtemel krizleri piyasalara hissettirmeden yönetiklerini kaydetti.

Davutoğlu, "2023 ve ötesini görecek şekilde, ekonomi politikalarını yönetiyoruz. "Reel sektör, finans sektörü, makro ekonomik yapılanmalar, bütüncül bir persfektifle ele alınıyor" diye konuştu.

AK Parti iktidarları öncesinde petrolün varil fiyatının 20 dolar düzeylerinde olduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Sonradan 100 dolarlara kadar çıktı. Şimdi 60 dolar civarlarına düştü. Bu indirimleri vatandaşlarımıza yansıtıyoruz. 2015'teki indirimlere yönelik alternatif senaryolar geliştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Giriş konuşmasının ardından Davutoğlu, ikinci grup 8 öncelikli dönüşüm programını açıkladı:

Üretimde Verimliliğin Artırılması Programı
Ekonomimizin en önemli meselelerinden birisi üretim verimliliğinin düşük olması. Bu programla verimlilik algısı genişletmeyi amaçlıyoruz. Bu başlık altında 59 eylem planlanıyor. KOBİ'leri sürekli gündemde tutacağız ve istihdama yönelik önemli katkılar sağlamaya çalışacağız.

Verimlilik algısını geliştirmeyi, üretim süreçlerini iyileştirmeyi, katma değeri artırmayı amaçlıyoruz. Bu çerçevede sanayi sektöründe toplam faktör verimliliğinin büyümeye katkısını yüzde 20'nin üzerinde tutmaya kararlıyız.

Yurtiçi Tasarrufların Artırılması ve İsrafın Önlenmesi Programı
Bu program sayesinde israfı azaltmayı amaçlıyoruz. İktisatlı bir ekonomik alt yapıyı kurmaya kararlıyız. Bu başlık altında 74 adet eylem planı yer alıyor.

Uluslararası yükümlülükleri gözeterek lüks ve/veya ithalat yoğunluğu yüksek malları tespit edecek ve caydırıcı vergilendirme yapacağız. İçeride teknoloji yoğun, verimliliği artan sanayilere destek verirken dışardan gelecek lüks tüketim mallarına yönelik caydırıcı vergilendirmeler yapacağız.

Bireysel emeklilik sisteminde kesinti oranlarını uluslararası düzeylere yaklaştıracağız. Hayat sigortalarının ve 1 yılı aşan özel sağlık sigortalarının geliştirilmesi için politika seçeneklerini değerlendiriyoruz. Bunları devreye sokacağız.

Özel amaçlı tasarruf mekanizmaları gerçekleştireceğiz. Altın bankacılığını geliştirecek ve destekleyeceğiz. Finansal istikrar gözetilerek ihtiyaç duyulan alanlarda kredi düzenlemelerine ilişkin çalışmalara devam edeceğiz.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Programı
Etkin bir biçimde denetlenen şeffaf bir piyasanın oluşmasını amaçlıyoruz. İstanbul'un ilk aşamada 25 küresel finans merkezi arasında yer almasını hedefliyoruz. Kamu ve özel sektörde uluslararası geçerliliği olan sertifikaya sahip uzman sayısını artıracağız.

Kamu Harcamalarının Rasyonelleştirilmesi Programı
Verimsiz harcamaları tasfiye edeceğiz. Kamuda taşıt edinmede israfı ortadan kaldıracak yaklaşım sergileyeceğiz. Akılcı ilaç programını yaygınlaştıracağız. İl ziyaretlerinde verilen plaket ve hediyeler israf oluşturuyor.

Kamu Gelirlerinin Kalitesinin Artırılması Programı
Kamu gelirlerini sağlıklı kaynaklardan elde etmeyi planlıyoruz. Vergi mevzuatının sadeleştirilmesi çalışmalarına devam edeceğiz. Gayrimenkul rantlarından kamunun pay almasına yönelik çalışma yapacağız.

Yerel yönetimlerin öz gelirlerini artıracağız. Bu, yerel yönetimlerin Türkiye'de hem gücünü artıracak hem de yerinden yönetim anlayışı yaygınlaşarak doğrudan halkla temas halindeki yerel yönetimlerin özgüven içinde kendi kaynaklarını kullanabilir hale gelmelerini sağlayacağız.

İş ve Yatırım Ortamının Geliştirilmesi Programı
Yatırımcının karşılaştığı belirsizlikler giderilecek ve yatırımlar artırılacak. Ülke ekonomisi için büyük önem arz eden yatırımların izin ve yatırım yeri temini süreçlerinin hızlı ve etkin bir biçimde yürütülmesine ve sonuçlandırılmasına yönelik bir mekanizma oluşturacağız. Bürokrasiden kaynaklanabilecek her türlü gecikmeyi ortadan kaldıracağız. Yatırım yeri tahsis edilmesi için mevzuat düzenlemesi yapacağız. Hukuki uyuşmazlıkların mahkemeye yansımadan kısa sürede çözümünü sağlayacağız.

İstatistiki Bilgi Altyapısını Geliştirme Programı
Sürdürülebilir ve güvenilir istatistik yelpazesini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Tüm istatistikleri bir internet portalı altında yayınlayacağız. Kurumlarda istatistiksel analizler yapabilecek birimler kuracağız.

"Kayıtdışı Ekonominin Azaltılması Programı"nı da ayrı bir paket halinde açıklayacağız."

PLAKET YERİNE FİDAN

Başbakan Davutoğlu, yurt içi tasarrufların artırılması yoluyla yatırımların artırılması ve israfın önlemesinin planlandığını ifade etti.

İsrafın önlenmesinin önce kamudan başlayarak sonra bütün topluma yansıması gereken bir süreç olduğunu, son Bakanlar Kurulu toplantısında bu konuda bir karar alındığını belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bundan sonra bir Başbakanlık genelgesi ile bütün kamu kurumlarına yansıtılacak, son yaptığımız ziyaretlerde veya il ziyaretlerinde gördüğümüz çoğu depolandırma problemi bile çıkaran bu plaketler ve hediyelerle ciddi bir israf alanı oluşuyor. Başbakanlık genelgesiyle bundan sonra başta benim yaptığım ziyaretlerde olmak üzere hiçbir ziyarette yerel yönetimler, valilikler veya diğer kurumlar plaket hediye sunumunda bulunmayacaklar. Eğer hediye edilecekse, şahsen genel uygulama halinde bana yönelen hediyeler bağlamında dile getirmiştim, ağaç dikimi, fidan dikimi hediye olabilir, küçük bir belge ile bu fidanların o kişi adına o bölgede dikildiği söylenebilir, o kadarı yeter. Yoksa süslü plaketler, kullanım değeri çok düşük hediyeler veya kişileri öne çıkaran israfa dönük hediyeler bundan sonra kamuda söz konusu olmayacak."

'BU İŞE SON VERMEK LAZIM'

Görevi bırakan her bakanın ve bürokraside yetkili kişilerin kendilerine gelen hediyeleri, plaketleri ne yapacaklarını sorduklarını ifade eden Davutoğlu, "Bundan sonra bu plaket işine son vermek lazım. Hediye güzel bir şeydir, çok sembolik olabilir, en iyi sembolik hediye de bu anlamda fidan dikimidir. Gelen devlet büyüğü, bakan, başbakan ve diğer yetkililer adına fidan dikilebilir ve onlar büyüdükçe de kendi hediyesini sürekli topluma kazandıran bir hatıra olarak yaşar" dedi.

'YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ'

Davutoğlu dönüşüm programını açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dünya ekonomisinde kırılganlığın devam ettiğini söyleyen Davutoğlu, "Burada önemli olan istikrarda kalıcılığı temin edecek şekilde genel deneleri muhafaza etmek, krize karşı tedbir almak, ve kriz sonrası döneme ekonominin hazırlanmasını sağlamak. Rus para birimini Ruble'deki kayıp tüm piyasaları etkiledi. Kısa süreli ani şoklar finansal sistemimizin gücünü ortaya koyuyor. Burada bir sıkıntı görmüyoruz" diye konuştu.

Davutoğlu şöyle devam etti:

"Elimizdeki kaynaklarla krizin getirebileceği şoklara karşı kullanabileceğimiz mali ve finansal araçlar son derece sağlamdır. Kendimizden emin yolumuza devam ediyoruz. Kamuoyunun, iş dünyamızın, piyasalarımızın şundan emin olması gerekir: Hiçbir konuda ekonomi yönetimimiz, hükümetimiz bir panik haline ya da varolan dengeleri etkileyecek yola girmemiştir, girmeyecektir.

Ekonomi büyürken genel anlamda bir refah yükselişi var. Bunu kısıtlamayı düşünmüyoruz ama hane halkının planlamalarını yaparken gelir ile tüketim dengesini sağlaması lazım. Bu çerçevede tasarrufu özendirici tedbirler alacağız."
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.