ERDOĞAN'I ÇİLEDEN ÇIKARDI! YPG'YE DESTEK BİLDİRİSİNDE NE YAZIYOR?

Aydınların YPG bildirisi metnine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan sert sözlerle yanıt geldi. Peki Erdoğan'ı kızdıran YPG bildirisi tam metninde neler yazıyor? YPG bildirisini kimler imzaladı?

- Bu haber 94 kez okundu.

ERDOĞAN'I ÇİLEDEN ÇIKARDI! YPG'YE DESTEK BİLDİRİSİNDE NE YAZIYOR?
ANKARA saldırısının failinin YPG olduğunu açıklanması ardından 200 aydın dün YPG'ye destek bildirisi yayınlamıştı.
Aydınların YPG bildirisi bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ağır eleştirilerinin hedefi oldu.

YPG bildirisi imzalayan aydınları "Bunların yanında yer alan aydın müsveddesi diye geçinenler çıktı yine. Nasıl aydınsa bunlar?" diye eleştirdi.
Bildiriyi imzayalan aydınlar için "Bu ülkede dikili bir taşınız yok" diye seslenen Erdoğan, "Ya siz benim yanımda olsanız ne yazar, olmasanız ne yazar. Ben milletimin yanındayım, milletimle beraberim ve bütün teslimiyetim, milletimin geleceğine yöneliktir ama bunların milletle ilgili bir derdi yok" dedi.Erdoğan'ın YPG bildirisini imzalayan aydınlara ilişkin açıklamalarının detayları şöyle:

"Bunlar şimdi onların yanında yer alıyor. Bunlara karşı benim ülkemde milletimin tavrı olması lazım. Bunların aydın falan bunlarla uzaktan yakından alakası yok. Yani birkaç kitabı olan veyahut herhangi bir yerden bir profesörlük unvanı almış olan aydındır diye bir şey yok.
Bu ülkede vatanının bütünlüğüne, milletinin adeta yaşam şartlarına, koşullarına, can, mal güvenliğine saldırılarla ve bu saldırıları yapanların yanında, arkasında olanları nasıl oluyor da bu aydın geçinenler, farklı konularla ilgili bu tür bildiriler yayınlıyorlar Ve altında dikkat edin, en sonunda da geliyor bağladığı cümle, 'İşte biz Erdoğan'a şöyle böyle falan filan.'

Ya siz benim yanımda olsanız ne yazar, olmasanız ne yazar!

Ben milletimin yanındayım, milletimle beraberim ve bütün teslimiyetim, milletimin geleceğine yöneliktir ama bunların milletle ilgili bir derdi yok. Ekranları başında bizi izleyen milletime şunu söylüyorum, şunu özellikle seslendiriyorum, bakın bu adamların hiçbirinin bu ülkede dikili bir taşı yoktur. Onlar, 'biz şu kadar, bu kadar öğrenci yetiştirdik...' İşte bu yetiştirdikleriniz zaten bütün bunları yapıyor."

YPG BİLDİRİSİ TAM METNİ NE YAZIYOR?
ypg bildirisi hasan cemal
Peki Erdoğan'ın öfkelenmesine neden olan YPG bildirisinde ne yazıyor?

200 aydın Ankara’daki saldırıyı düzenleyen YPG’ye destek için bildiri dün bir bildiri yayınlamıştı. YPG’ye destek bildirisine imza atanlar arasında Hasan Cemal, Ferhat Tunç, Pınar Aydınlar, Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Baskın Oran gibi isimler de bulunuyordu.

İşte YPG bildirisinin tam metni:

"Mevcut iktidar; düşünülebilecek ne kadar bölgesel ve evrensel aktör varsa, yani Esad’ı, PYD’yi, Rusya’yı, ABD’yi, İran’ı, AB’yi…düşman ilan etmiş bulunuyor. Bir yandan “angajman kuralları”nı ileri sürerek uçağını düşürdüğü Rusya’yı NATO’ya şikâyet ediyor, diğer yandan Şanghay’a girmek istiyor ve Türkiye’yi S. Arabistan ile Katar’ın müttefiki ilan ediyor. Suudi uçaklarını İncirlik’e indirdi. 150.000 kişilik bir Suudi-Katar kara gücünün Türkiye sınırlarından girip Suriye Cumhuriyeti’ni işgal etmesi konuşuluyor.

Rusya vurur diye uçak kaldıramadığı için, Suriyeli Kürtleri (aynen Türkiyeli Kürtler gibi) “Fırtına Topu” ateşine tutmakla övünüyor.

R.T. ERDOĞAN'I TANIMAYACAĞIZ!

Kimselerin böyle bir ortamda Türkiye’yi savaşa girmeye zorladığı yok. İktidar, doksan yıllık TC tarihinde ilk defa bizzat böyle bir kapan kurdu ve içine gönüllü atlamaya çalışıyor. 1 Mart 2003 Tezkeresi’nde deneyip yapamadığı şeyi, Türkiye’yi bir kirli savaşa sokup perişan etme imkanını R. T. Erdoğan’a tanımayacağız! Yöneticilerin oğulları bir biçimde askerlik yapmazken, halk çocuklarının bir de Suriye ölüm tarlalarına siyasi ihtiraslar uğruna sürülmesine razı olmayacağız. Aksi halde bunun hesabını Türkiye eninde sonunda soracaktır!

YPG BİLDİRİSİNİ İMZALAYAN AYDINLAR

Abdullah Akengin, Abdullah Demirbaş, Abud Can, Adil Okay, Adnan Caymaz, Adnan Levent, Ahmet Abakay, Ahmet Aykaç, Ahmet Doğan, Ahmet Hulusi Kırım, Ahmet Kuzik, Alev Er, Ali Fikri Işık, Ali Fuat Karaöz, Ali Güven, Altan Açıkdilli, Arif Ali Cangı, Arif Dirlik, Arife Ayten, Asım Özcan, Aslan Özcan, Atilla Dirim, Attila Tuygan, Aydın Engin, Ayşe Karacebe, Ayşegül Devecioğlu, Ayten Bakır, Babür Pınar, Bağer Oğuz Oktay, Baskın Oran, Bektaş Elçin, Belgin Mete Işık, Berat Günçıkan, Betül Karakaş, Burhan Kaya, Bülent Keneş, Bülent Tekin, Cemil Demircan, Cemil Gündoğan, Cüneyt Ozansoy, Dalyan Ertaş, Deniz Aslan, Derya Yetişgen, Diyadin Fırat, Doğan Özgüden, Edip Balık, Emine Mcgill, Elif Yıldırım, Emrah Cilasun, Ercan İpekçi, Ercan Kanar, Erdal Doğan, Erdal Yıldırım, Erdoğan Doğan, Erhan Demir, Erkan Metin, Erol Bakır, Erol Özkoray, Esra Çiftçi, Fatime Akalın, Fatma Dikmen, Fatma Gümüş, Fatma Tamer, Fatoş Akdemir, Fehim Kılıçaslan, Ferhat Kentel, Ferhat Tunç, Feyhan Karslı, Feyhan Oran, Feza Tunç, Fikret Başkaya, Fusun Çeliker, Garbis Hatemo, Gençay Gürsoy, Gökhan Kaya, Gül Gökbulut, Gün Zileli, Güngör Şenkal, Gürhan Ertür, Habib Taşkın, Hacı Olukman, Haldun Açıksözlü, Halil Poyrazlı, Halil Savda, Halim Bulutoğlu, Hanifi Kılıç, Hanna Beth- Sawoce, Hasan Burgucuoğlu, Hasan Cemal, Hasan Kaya, Hasan Oğuz, Hasi Eguel, Haydar Çiçek, Haydar Karataş, Hayri Zafer Korkmaz, Hicri İzgören, Hüseyin Alataş, Hüseyin Karakuş, Hüsnü Öndül, İbrahim Alp, İbrahim Seven, İbrahim Yurtseven, İlhan Türkmen, İlyas Canan, İnci Tuğsavul, İshak Kocabıyık, İsmail Beşikçi, İsmail Cem Özkan, İsmail Özşahin, Kadir Akın, Kadir Cangızbay, Kamil Aksoylu, Kayuş Çalıkman, Kazım Koç, Kemal Ateş, Kerime Pala, Kuvvet Lordoğlu, Mahmut Konuk, Mehmet Ali Alpaslan, Mehmet Demirok, Mehmet Ergün Işıldar, Mehmet Hanifi Şaştım, Mehmet Özer, Mehmet Toz, Mehmet Tursun, Mesut Gerez, Mesut Tufan, Mevlüt Ülgen, Micha Papas, Murad Akıncılar, Murad Mıhçı, Murat Belge, Murat Dinçer, Murat Kuseyri, Mustafa Cabbar Özbay, Mustafa Elveren, Mustafa Sütlaş, Mustafa Taycur, Mustafa Yetişgen, Muzaffer Erdoğdu, Müslüm Aydın N. Muhammet Mağat, Nadya Uygun, Nafi Bozkuş, Necati Abay, Necmiye Alpay, Nesrin Nas, Nevin Gözcan, Nur Sürer, Oğuz Taş, Oktay Etiman, Onur Hamzaoğlu, Orhan Alkaya, Osman Nihat Çağıl, Osman Özarslan, Oya Baydar, Ömer Faruk Eminağaoğlu, Özcan Soysal, Özlem Dalkıran, Pınar Aydınlar, Pınar Ömeroğlu, Ragıp Zarakolu, Ramazan Gezgin, Reşat taştan, Rıdvan Bilek, Rojda Oğuz, Sait Çetinoğlu, Samim Akgönül, Seda Polat, Semra Somersan, Sennur Baybuğa, Serdar M. Değirmencioğlu, Shabo Boyacı, Sibel Özbudun, Sidar Demir, Suzan Samancı, Şaban İba, Şanar Yurdatapan, Şengün Kılıç, Tamer Çilingir, Taner Bayrak, Tarık Günersel, Temel Demirer, Temel İskit, Tülay Karacaörenli, Ubeydullah Er, Ümit Kaya, Viktorya Çiprut, Yalçın Ergündoğan, Yasin Yetişgen, Yener Orkunoğlu, Ylviye Asal, Yusuf Ceylan, Yusuf Yaman, Yücel Sayman, Yücel Tunca, Zeynep Tanbay, Zeynep Tozduman, Ziya Bayram, Zuhal Erel, Zübeyde Bilget, Zübeyde Kılıç.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.